Webinar na żądanie: Jak zdobyć Certyfikację™ Great Place To Work
MENU

Great Place To Work® ogłosił listę Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024. Najdłuższa lista w historii konkursu: 55 firm, które warto zapamiętać

Great Place To Work® ogłosił listę Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024. Najdłuższa lista w historii konkursu: 55 firm, które warto zapamiętać

Laureaci konkursu Great Place To Work® z sukcesem tworzą środowisko pracy, o którym zatrudnieni w typowych polskich firmach mogą tylko pomarzyć. 89 proc. pracowników organizacji z listy Najlepszych Miejsc Pracy™ deklaruje, że pracuje w świetnych firmach – w przypadku średniej krajowej ten odsetek sięga zaledwie 51 proc.

Lista Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024 jest wyjątkowa długa i liczy aż 55 laureatów. W tym roku po raz pierwszy lista została podzielona na 4 kategorie. Laureatem wśród firm Super Małych (poniżej 50 zatrudnionych) została transportowa firma Schwerlast Aleksandra Ledwig. Kategorię firm Małych (poniżej 100 zatrudnionych) otwiera Tradedoubler, spółka świadcząca usługi profesjonalne. Pierwsze miejsce wśród firm Średnich (poniżej 500 zatrudnionych) zajęła firma farmaceutyczna Novo Nordisk Pharma, a zwycięzcą kategorii firm Dużych (od 500 zatrudnionych wzwyż) został DHL Parcel Polska.

Rok rekordów i rok debiutów

To już szesnasta odsłona konkursu organizowanego przez Great Place To Work®. Z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na przystąpienie do badania. W edycji 2023-2024 przebadanych zostało w Polsce 196 firm. To niemal o 10% więcej niż w poprzedniej edycji. Najliczniej do badania zgłosiły się firmy Super Małe. W tej grupie znalazło się aż 63 pracodawców chętnych do poddania się ocenie swoich pracowników. To cieszy, bo to z małych firm wyrastają późniejsze korporacje i to małe firmy są w dużym stopniu motorem gospodarczego rozwoju kraju. Firmy Super Małe, które podjęły w tym roku wyzwanie po raz pierwszy, mają powody do dumy. Wśród 10 laureatów tej kategorii konkursowej – 8 spółek to firmy debiutujące na liście. Podobna liczba debiutujących w tym roku spółek znalazła się także w kategorii firm Małych, czyli zatrudniających poniżej 100 osób. Łącznie wśród 55 laureatów wszystkich czterech kategorii tegorocznego rankingu aż 26 firm to debiutanci.

Poznajmy laureatów tegorocznej listy.

Najlepsze Miejsca Pracy™ Polska 2024

Najlepsze Miejsca Pracy™ dla Kobiet

W tym roku po raz pierwszy Great Place To Work® ogłosił listę 10 firm najbardziej sprawiedliwych dla kobiet. Zwycięzcą w tym rankingu jest SIX Global Services, firma z sektora finansowego. Drugie miejsce należy do spółki informatycznej Cisco, a trzecie do firmy transportowej DHL Global Forwarding. Zróżnicowana przynależność branżowa 10 Najlepszych Miejsc Pracy™ dla Kobiet pokazuje, że świetne miejsca pracy równie cenione przez kobiety, jak i mężczyzn to kwestia wyjątkowej kultury organizacyjnej, a nie przynależności do określonego sektora działalności. Łącznie na liście znalazły się: 3 firmy informatyczne, 2 finansowe oraz firmy działające w branży transportowej, usług profesjonalnych, hotelowej, ochrony zdrowia i handlu.

Najlepsze Miejsc Pracy™ dla Kobiet

„Misją Great Place To Work® jest promowanie kultury organizacyjnej For All, czyli takiej, która odpowiada na potrzeby pracowników bez względu na ich tożsamość płciową, wiek, zajmowane stanowisko czy staż w firmie. Jednak na rynku pracy – który wciąż defaworyzuje kobiety – nadal kobiety zarabiają mniej od mężczyzn i częściej na swojej drodze awansu napotykają szklany sufit. Wierzymy, że wyróżnienie firm, które w praktyce realizują u siebie politykę równouprawnienia płci, często w ramach szerszej strategii różnorodności, ma swoje przełożenie społeczne. W tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia w Polsce”– mówi Marzena Winczo-Gasik, szef Zespołu Culture Audit™ w Great Place To Work Polska.

Za co pracownicy cenią świetne miejsca pracy

W badaniach Great Place To Work® głos pracowników jest zawsze najważniejszy. To ich opinie decydują o wyróżnieniu. Ankieta Trust Index™, którą wypełniają pracownicy, jest poufna i zawiera 65 pozycji dotyczących wielu aspektów środowiska pracy: oceny wiarygodności firmy, uczciwości w relacjach, okazywanego pracownikom szacunku, poczucia przynależności i dumy oraz koleżeństwa. Tym, co w ocenie pracowniczej szczególnie wyróżnia firmy z listy Najlepszych Miejsc Pracy™ jest przekonanie, że ich firmy przestrzegają zasad etycznych. Tak uważa aż 93 proc. ich pracowników. W przypadku firm stanowiących średnią krajową taką opinię o swoim miejscu pracy ma jedynie 53 proc. pracowników, czyli aż o 40 punktów procentowych mniej.

„Pracownicy stawiają swoim firmom coraz większe wymagania. Dlatego pracodawcy myślący o rynku pracy perspektywicznie stawiają na nowy model przywództwa. Transparentność, uczciwość, odpowiedzialność, szacunek to uniwersalne wartości etyczne, które pracownicy potrafią docenić i odwzajemnić się lojalnością i zaangażowaniem. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden z czynników mających znaczenie dla skutecznego przywództwa. W firmach laureatów 89 proc. pracowników twierdzi, że menedżerowie zwracają uwagę na ich ludzkie potrzeby. Nic dziwnego, że w takich firmach pracownicy są dumni ze swoich pracodawców. 89 proc. z nich z dumą podzieli się z innymi informacją, gdzie pracują” – komentuje wyniki tegorocznego badania Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place To Work Polska.

Najlepsze Miejsca Pracy™ dla Milenialsów i konkursowe Legendy

Spośród laureatów listy głównej, już po raz szósty, Great Place To Work® wyłonił listę 10 Najlepszych Miejsc Pracy™ dla Milenialsów, czyli osób urodzonych po 1980 r. Zwycięzcą w tej kategorii okazała się firma informatyczna Maxima Consulting, debiutująca w tym roku na liście. Sektor IT reprezentowany jest także na 2. i 3. miejscu rankingu – odpowiednio: Intellias Poland i Square One Resources. Łącznie firmy technologiczne stanowią na liście aż 60 proc.

Najlepsze Miejsc Pracy™ dla Milenialsów

Od 4 lat Great Place To Work® wyróżnia tytułem Legendy firmy, które pięć razy z rzędu przystąpiły do konkursu i znalazły się w gronie jego laureatów. Pięciokrotnym laureatem wyróżnionym tytułem Legendy została w 2024 roku firma Robert Bosch. W tym roku po raz pierwszy tytuł Legendy został przyznany organizacjom, które aż przez 10 ostatnich lat, co roku, znalazły się w gronie laureatów konkursu. Są to: Cisco Poland i Sii Polska. Firma Sii Polska jest w tym roku najbardziej utytułowanym laureatem: oprócz tytułu Legendy i 2. miejsca na liście firm Dużych, znalazła się także wśród Najlepszych Miejsc Pracy™ dla Milenialsów i Najlepszych Miejsc Pracy™ dla Kobiet.

Misja: nieprzerwanie budować świetne doświadczenia wśród wszystkich pracowników

Trzy firmy wyróżnione tytułem Legendy to nie jedyne organizacje, które nie poprzestały na jednokrotnym sukcesie, jakim jest zakwalifikowanie się na listę laureatów. Mimo licznych debiutów trzon listy nadal tworzą firmy, które systematycznie poddają się badaniu i na bieżąco sprawdzają opinie swoich pracowników. Nic nie jest dane raz na zawsze. To, co stanowiło jeszcze niedawno awangardowe rozwiązanie propracownicze, za chwilę staje się standardem stosowanym przez wielu. Zmieniają się też potrzeby pracowników, zwłaszcza że na rynek pracy wchodzą przedstawiciele coraz młodszych pokoleń. Firmy, które myślą długoterminowo i chcą pozyskać, a potem zatrzymać największe talenty, muszą tworzyć przyjazne środowisko pracy gwarantujące zespołowi nie tylko rozwój zawodowy, ale i bezpieczeństwo, wzajemne zaufanie oraz szacunek. Jednocześnie zakwalifikowanie się na listę Najlepszych Miejsc Pracy™ jest z roku na rok trudniejsze. Konkurencję stanowią zarówno doświadczeni już w konkursie gracze, jak i coraz większa liczba firm mających ambicję, aby po uzyskaniu certyfikacji kontynuować podróż do świetnego miejsca pracy i dołączyć do grona najlepszych w Polsce. Tym większe gratulacje dla tegorocznych 55 laureatów konkursu.

 

 


Partnerzy Strategiczni

Lewiatan podst ungc2021

Patronat Honorowy

patronat2021 3

Partnerzy Medialni

media2021

 

 


Strona korzysta z plików cookies w celu lepszego jej działania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie i przechowywanie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji o wykorzystaniu plików cookies znajdziesz w

polityce prywatności

ZGADZAM SIĘ