Lista Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024 ogłoszona!
MENU

Lista Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy na świecie 2015 ogłoszona!

Lista Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy na świecie 2015 ogłoszona!

25 laureatów tegorocznej listy World’s Best Multinational Workplaces to ścisła elita. Zostali wybrani przez Great Place to Work® spośród 6.600 firm, które uczestniczyły w konkursach na najlepsze miejsca pracy w 51 krajach na całym świecie. Wśród laureatów jest 5 firm, do których sukcesu przyczyniły się także świetne wyniki ich polskich oddziałów. EMC, Microsoft, Cisco, Mars i Hilti to najlepsze międzynarodowe miejsca pracy na świecie, a jednocześnie laureaci Listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2015, ogłoszonej w marcu.

Kryteriów, jakie trzeba spełnić, aby znaleźć się wśród 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, jest kilka: firma musi być laureatem co najmniej 5 krajowych list Najlepszych Miejsc Pracy, zatrudniać przynajmniej 5 tysięcy pracowników na całym świecie, z których 40% powinno pracować poza krajem, w którym znajduje się siedziba główna firmy. Ale przede wszystkim firma musi wyróżniać się wyjątkową kulturą organizacyjną, która, co ważne, jest doceniana przez pracowników. Tym co wyróżnia metodologię stosowaną przez Great Place to Work® jest bezpośrednie odwołanie się do opinii pracowników poprzez ankietę, która mierzy poziom zaufania do pracodawcy (badanie Trust Index©). Na końcową ocenę firmy aż w 2/3 wpływają wyniki uzyskane z analizy odpowiedzi na 58 pytań - takich samych na całym świecie, gdzie działa Great Place to Work®, bez względu na kulturę kraju i jego szerokość geograficzną.

W tym roku ponad 87% pracowników zatrudnionych w 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejscach Pracy zgodziło się ze stwierdzeniem: „Biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że to jest wspaniałe miejsce pracy”. Od 2011, kiedy ranking World’s Best Multinational Workplaces został ogłoszony po raz pierwszy, ten ogólny wskaźnik wzrósł o 2,1 punktów procentowych. Dla porównania warto tu przypomnieć, że analogiczny wskaźnik w polskiej edycji konkursu na Najlepsze Miejsca Pracy, którego wyniki zostały ogłoszone w marcu 2015, wyniósł 82%.

Analizując dane zgromadzone w tym roku, Great Place to Work® wyselekcjonował 15 stwierdzeń (spośród 58 pozycji ankiety w jej standardowej wersji), które mają największy związek z ogólną, pozytywną oceną firmy jako wspaniałego miejsca pracy. Na szczycie tej listy znalazły się następujące stwierdzenia: „Chcę tu pracować przez długi czas”, „Praca w tej firmie daje dużo radości”, „Firma zapewnia mi warunki i sprzęt niezbędne do właściwego wykonywania pracy”, „Pracownicy chętnie przychodzą tu do pracy”, „Traktują mnie tu jak pełnoprawnego członka zespołu, niezależnie od mojego stanowiska”.

Jak przystało na najlepsze miejsca pracy na świecie w zakresie wszystkich pięciu obszarów, które wyróżnia model Great Place to Work®, uzyskano średnie wyniki powyżej 80%. Wiodącą pozycję niezmiennie utrzymują te aspekty środowiska pracy, które definiują obszar dumy (86%) i koleżeństwa (85%). Natomiast największy postęp w stosunku do ubiegłorocznej edycji badania dokonał się w obszarze uczciwości – po raz pierwszy w historii światowego rozdania wyróżnień 80% pracowników firm-laureatów oceniło jako „great” działania kierownictwa ukierunkowane na budowanie oraz przestrzeganie zasad równości, bezstronności i sprawiedliwości w miejscu pracy.

Doskonałym podsumowaniem powyższych statystyk, wyraźnie pokazujących kierunki oczekiwań pracowniczych na świecie, jest wypowiedź pracownika Hilti, zatrudnionego w polskim oddziale firmy: „Przede wszystkim jest to firma, dla której wartości nie są czymś co tylko wisi na ścianie i dobrze wygląda. To firma, która z dumą według tych wartości postępuje na każdym kroku i rozumie ludzi”.


Strona korzysta z plików cookies w celu lepszego jej działania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie i przechowywanie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji o wykorzystaniu plików cookies znajdziesz w

polityce prywatności

ZGADZAM SIĘ