Lista Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024 ogłoszona!
MENU

Czas na nowe otwarcie. Zalety badania opinii pracowników i certyfikacji po roku pełnym wyzwań

 Czas na nowe otwarcie. Zalety badania opinii pracowników i certyfikacji po roku pełnym wyzwań

Przystąpienie do programu certyfikacyjnego Great Place to Work® to okazja do spojrzenia na firmę oczami pracownika. Sam proces nie jest skomplikowany – obejmuje przeprowadzenie ankiety Trust Index© wśród pracowników oraz wypełnienie kwestionariusza Culture Brief© z pytaniami o dane faktograficzne na temat firmy - a przynosi wiele korzyści.

Dlaczego warto zrobić to właśnie teraz?

1. Nowa rzeczywistość = nowe spostrzeżenia

Masz wątpliwości, czy przedłużający się okres pandemii to odpowiedni czas na przeprowadzenie badania satysfakcji i zaangażowania? Odpowiemy tak: zawsze jest dobry moment, by spojrzeć na firmę oczami pracownika. Początki pandemii kojarzą się z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w miejscu pracy i próbą szybkiej interwencji. Firmy skupiały się w dużej mierze na analizie bieżących potrzeb pracowników wynikających z funkcjonowania w wymuszonych przez pandemię warunkach (np. ocena pracy zdalnej, samopoczucia pracowników, itp.). Jednak obecnie powoli wracamy do sytuacji, kiedy nie musimy już gasić pożarów, firmy i ich pracownicy nauczyli się działać w nowej rzeczywistości. Warto zatem poznać całościowe doświadczenia pracowników po roku pracy w nowych realiach.

Odkładając decyzję o badaniu opinii pracowników, podejmujesz ryzyko:

  • nieodkrycia, co jest najistotniejsze dla Twoich współpracowników teraz, w nowej rzeczywistości
  • utraty okazji do zrozumienia, jakie wyzwania nadal towarzyszą ludziom w codziennej pracy
  • zaprzepaszczenia szansy na zebranie feedbacku od Twoich talentów – zdążą znaleźć inne miejsce pracy, w którym realne zainteresowanie opinią pracownika ma miejsce bez względu na okoliczności

Ankieta Trust Index©, stanowiąca pierwszy etap programu certyfikacji, doskonale sprawdzi się jako narzędzie oceny miejsca pracy.

Co więcej, otwartość kierownictwa na poznanie odczuć i komentarzy pracowników umocni w nich poczucie odpowiedzialności, sprawczości i wpływu, co pozytywnie oddziałuje na redukcję stresu w okresie niepewności. Dalszą korzyścią przeprowadzenia badania jest zebranie od ludzi pomysłów wartych rozważenia przy planowaniu zmian.

Częstą praktyką wśród certyfikowanych firm jest powoływanie do działalności grup roboczych, opartych na dobrowolnej pracy ludzi z różnych działów właśnie po badaniu – albo w postaci jednej grupy pod nazwą GPTW Team albo kilku grup, których działania służą usprawnianiu konkretnych obszarów (np. obejmują tematy takie jak dobrostan pracowników, komunikacja, wolontariat).

Jak widać, badanie pozwala szeroko otworzyć drzwi na opinie i pomysły pracowników. Jeśli zatem planujesz przeprowadzenie ankiety, wykorzystaj ten moment, aby również zdobyć Certyfikat Great Place to Work®.

2. Szansa na obranie dobrego kursu

Certyfikat poświadcza wysoki poziom zaufania większości pracowników do swojego pracodawcy. A to właśnie zaufanie buduje pozytywne doświadczenia pracowników w miejscu pracy i czyni je wyjątkowym. Wierzymy, że:

  • zaufanie w relacjach międzyludzkich to podstawa kultury przynoszącej organizacji sukcesy dzięki maksymalizowaniu potencjału ludzi
  • zaufanie w relacjach międzyludzkich pomaga organizacjom przetrwać trudniejsze chwile i ułatwia im szybsze wychodzenie z kryzysu
  • zaufanie pracowników do liderów będzie tym silniejsze, im lepiej liderzy wykażą się w oczach pracowników skutecznym przywództwem opartym o wierność wartościom organizacji

Przeprowadzenie badania w ramach programu certyfikacyjnego stanowi dobrą okazję do sprawdzenia, co działa w firmie – uzyskane w badaniu dane pozwalają zidentyfikować kluczowe obszary, na których warto się skupić oraz nakreślić dalszy plan działania. Szczerą opinię pracowników można również potraktować jako szansę na zmianę kursu, jeśli obecna strategia nie kładzie nacisku na istotne z punktu widzenia ludzi kwestie, jak chociażby: dbanie o dobre samopoczucie, budowanie poczucia przynależności i etyczne postępowanie[1].

3. Certyfikat Great Place to Work® to jasny sygnał dla otoczenia, że w Twojej organizacji ludzie są zawsze na pierwszym miejscu

Wiele organizacji przypisuje priorytetowe znaczenie swoim ludziom. Słyszymy: „Nasi pracownicy są naszym najcenniejszym zasobem, są dla nas najważniejsi”. Niestety, nie zawsze powyższym deklaracjom towarzyszą działania, potwierdzające realną troskę o pracownika. Jak zatem klienci czy kandydaci do pracy mogą wyszukać świetne miejsca pracy? I tutaj na scenę wkracza program certyfikacyjny Great Place to Work®. Kluczowym kryterium kwalifikujących do uzyskania certyfikatu jest pozytywna ocena miejsca pracy przez ich pracowników, a dokładniej: wynik w ankiecie Trust Index© na poziomie co najmniej 65%. Czy może być bardziej wiarygodny dowód na wyjątkowość miejsca pracy niż głos samego pracownika?

Warto podkreślić, że wiele spośród wyróżnionych przez Great Place to Work® Polska firm od początku pandemii mocno akcentowało potrzebę zatroszczenia się o swoich współpracowników. W odpowiedzi na COVID-19 podejmowały działania, które zaowocowały wzmocnieniem zaufania pracowników do swoich liderów. Co dobrze ilustruje komentarz jednej z pracownic firmy nagrodzonej tytułem Najlepszego Miejsca Pracy™ (tytuł ten jest przyznawany w ramach konkursu na Najlepsze Miejsce Pracy, w którym zwyciężają najlepsze certyfikowane firmy):

„W tym pandemicznym roku jestem szczególnie wdzięczna pracodawcy za stworzenie poczucia bezpieczeństwa i poczucia panowania nad sytuacją. Myślę, że szczególnie pomogły mi w tym trudnym czasie przemyślane benefity od firmy takie jak dodatkowe dni wolne, dodatkowe środki na wyposażenie domowego biura i wsparcie w wymiarze zdrowia psychicznego. W czasie, kiedy sytuacja w kraju jest daleka od idealnej, mam zaufanie, że przynajmniej organizacja, w której pracuję traktuje mnie sprawiedliwie i troszczy się o mnie.”

Certyfikat jest rzetelnym dowodem dla inwestorów i kandydatów do pracy, że Twoja firma to bezpieczny i dobry wybór. Nie wahaj się zatem dłużej – przystąp do programu i pokaż innym wyjątkowość Twojego miejsca pracy!

 

Wpis powstał na bazie https://www.greatplacetowork.com/resources/blog/4-ways-great-place-to-work-certification-will-build-employee-trust-now

[1]Wartości wymienione w raporcie Global Human Capital Trends 2021


Strona korzysta z plików cookies w celu lepszego jej działania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie i przechowywanie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji o wykorzystaniu plików cookies znajdziesz w

polityce prywatności

ZGADZAM SIĘ