23 maja o godz. 12:30 ogłosimy Listę Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024!
MENU

Najlepsze Miejsca Pracy™ w Europie 2022. Nowy rekord: aż 15 firm z Polski na liście

 Najlepsze Miejsca Pracy™ w Europie 2022. Nowy rekord: aż 15 firm z Polski na liście

Tegoroczny ranking Najlepszych Miejsc Pracy™ w Europie pokazuje, że firmy z Polski mogą z powodzeniem konkurować z europejskimi pracodawcami. 15 laureatów wśród 150 firm wyróżnionych przez Great Place to Work® w tym rankingu to jak dotychczas najlepszy wynik Polski. Great Place to Work® przebadał łącznie przeszło 3 tysiące firm z 37 europejskich krajów, zatrudniających razem blisko 1,5 miliona pracowników. W zestawieniu europejskim tytuł Europe’s Best Workplaces™ przypadł organizacjom z 21 krajów. Wszystkie wyróżnione firmy to laureaci lokalnych list Najlepszych Miejsc Pracy™, ogłaszanych w 21 krajach w poprzednich miesiącach.

Pierwsze miejsce na liście 50 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy™ w Europie, zatrudniających od 500 pracowników wzwyż, zajęła turecka spółka telekomunikacyjna Turkcell Global Bilgi. Listę 50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy™ w Europie, zatrudniających od 50 do 499 pracowników, otwiera szwajcarska firma informatyczna UMB AG, a wśród 25 Najlepszych Małych Miejsc Pracy™, z zatrudnieniem poniżej 50 osób, pierwsze miejsce przypadło irlandzkiej firmie Global, reprezentującej branżę medialną. W kategorii 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy™ pierwsze miejsce w rankingu obronił DHL Express, który także w zeszłym roku był na szczycie listy europejskiej.

Blisko 1/3 laureatów (31%) to firmy z branży IT. Na drugim miejscu (15%) uplasowały się firmy świadczące usługi profesjonalne, a za nimi (11%) firmy z sektora finansowego. Kolejne miejsca należą do sektora handlu (8%), produkcji (5%) oraz edukacji i szkoleń (5%). 

Silna polska reprezentacja

Po raz kolejny możemy być dumni, że Polska ma tak liczną reprezentację na europejskiej liście i to nie tylko wśród 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, ale także na pozostałych 3 listach, klasyfikujących firmy z poszczególnych krajów w zależności od liczby zatrudnionych pracowników.

Bardzo wysokie, drugie miejsce w klasyfikacji Najlepszych Dużych Miejsc Pracy™ w Europie, podobnie jak w roku ubiegłym, należy do Sii Polska, co jest ogromnym sukcesem tej firmy informatycznej. Firma zatrudnia ponad 6 tysięcy osób, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla zarządzających, aby stworzyć warunki pracy doceniane przez tak duży i siłą rzeczy różnorodny zespół.  Wśród firm dużych Polskę reprezentują ponadto jeszcze 2 świetne firmy: Objectivity (IT) i Blachotrapez (produkcja).

Polskim przedstawicielem na liście Najlepszych Średnich Miejsc Pracy™ jest Idego Group,  a reprezentantem Polski na liście Najlepszych Małych Miejsc Pracy™ Covenant.dev S.A. Obie spółki to firmy informatyczne, obecne w zestawieniu europejskim po raz drugi z rzędu.

Ważnym kryterium przy wyłanianiu listy Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy™ jest możliwie największy zasięg oddziaływania, jakie te firmy osiągają w regionie. Dlatego liczba oddziałów z poszczególnych krajów, które zakwalifikowały się uprzednio na lokalne listy, ma znaczenie. Warunkiem minimum jest obecność na co najmniej 3 listach krajowych. Aż 10 polskich oddziałów z tytułem Najlepszego Miejsca Pracy Polska 2022 przyczyniło się do tego, aby ich międzynarodowa firma znalazła się wśród 25 najlepszych w Europie. Są to: DHL Express (1. miejsce na liście), Hilton, Stryker, Cisco, Bristol-Myers Squibb, Cadence, Fronius, Goupe SEB, AtosBiogen. Swój wkład w finalny ranking w tej kategorii miało także 5 innych oddziałów z Polski, które co prawda nie znalazły się u nas na liście krajowej, ale z sukcesem ukończyły badania, uzyskując certyfikację. W ten sposób Sopra Steria, Teleperformance, Chiesi Group, SC Johnson oraz Ipsen jako organizacje międzynarodowe mogły pochwalić się szerokim zasięgiem badań w regionie, umocnić swoją pozycję wśród organizacji międzynarodowych i pewną ręką sięgnąć po laury.

Pod względem liczby firm na liście, reprezentacja 15 firm lokuje Polskę w połowie stawki, na równi z takimi krajami jak Niemcy czy Austria.

euro2022 wykres

Co wyróżnia Najlepsze Miejsca Pracy

Aby trafić na listę Najlepszych Miejsc Pracy™, firmy muszą przede wszystkim uzyskać dobrą opinię od swoich pracowników. To ich głos wyrażony w anonimowej ankiecie jest kluczowy. Ankieta bada opinie pracowników o firmie pod kątem wielu aspektów, m.in.: zaufania do firmy, relacji z przełożonymi, atmosfery w pracy, możliwości rozwoju osobistego i zawodowego czy poczucia bezpieczeństwa. Tegoroczni laureaci Europe’s Best Workplaces™ zostali w sposób szczególny docenieni m.in. za sprawne i uczciwe zarządzanie organizacją. Aż 88% pracowników zadeklarowało, że ich przełożeni dotrzymują swoich obietnic. 83% ceni fakt, że są przez przełożonych angażowani w podejmowanie decyzji, zwłaszcza tych, które mają wpływ na ich pracę. Co ważne, 74% jest zdania, że ich wynagrodzenie jest adekwatne do wykonywanej pracy, a firma uczciwie dzieli się z nimi swoimi zyskami. Wysokie noty firmy otrzymały także za programy i codzienne działania, które pozwalają ludziom zachować równowagę między życiem zawodowym i osobistym. Takie podejście w swoich firmach potwierdza aż 86% pracowników . Taki sam odsetek pracowników wyraził opinię, że ich firma stwarza odpowiednie warunki, aby mogli efektywnie pracować i jednocześnie cieszyć się dobrym samopoczuciem psychicznym i emocjonalnym.

Czas na regenerację

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią tegoroczna lista europejska została ogłoszona podczas uroczystej gali w Wenecji. Reprezentacje zwycięskich firm i inni goście nareszcie mogli się spotkać osobiście i wspólnie celebrować sukces wiodących pracodawców w Europie. Tę chwilę wytchnienia organizatorzy wydarzenia wzmocnili programem sesji plenarnych pod hasłem: Uczyńmy rok 2022 rokiem regeneracji miejsca pracy! Firmy na całym świecie mają do czynienia z historyczną zmianą miejsca pracy podczas pandemii, którą można nazwać przebudzeniem kariery. Kultura miejsca pracy stała się jednym z kluczowych czynników, który młode pokolenie bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o dołączeniu do firmy, pozostaniu w niej lub rozstaniu się z nią. Aby pozostać aktywnymi na rynku talentów, organizacje muszą porzucić tradycyjny sposób pracy i przyjąć elastyczność, nadać priorytet dobremu samopoczuciu pracowników oraz zdefiniować lub przedefiniować wartości firmy. Krótko mówiąc, organizacje powinny odwrócić falę niekorzystnych zjawisk i cieszyć się regeneracją. Należy mieć nadzieję, że trudna sytuacja w Europie ich w tym nie powstrzyma.

 

Badanie Great Place to Work® ma ponad trzydziestoletnią historię i niezmiennie jest największym globalnym badaniem jakości miejsc pracy na świecie. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 150 krajów. Konkurs na Najlepsze Miejsca Pracy™ jest prowadzony w oparciu o obiektywną metodologię, która od wielu lat stanowi światowy standard. O miejscu na liście decyduje przed wszystkim wynik ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index™). Na finalną ocenę ma także wpływ wynik audytu kulturowego (Culture Audit™), którego wiodącymi obszarami są: skuteczne przywództwo, powszechna innowacyjność oraz wartości.

25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy Europa 2022
50 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy Europa 2022 (500+ pracowników)
50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy Europa 2022 (50-499 pracowników)
25 Najlepszych Małych Miejsc Pracy Europa 2022 (10-49 pracowników)

Strona korzysta z plików cookies w celu lepszego jej działania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie i przechowywanie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji o wykorzystaniu plików cookies znajdziesz w

polityce prywatności

ZGADZAM SIĘ