Lista Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024 ogłoszona!
MENU

Najlepsze Miejsca Pracy™ na świecie 2022. Znamy już 25 globalnych liderów rynku pracy

Najlepsze Miejsca Pracy™ na świecie 2022. Znamy już 25 globalnych liderów rynku pracy

13 października Great Place to Work® ogłosił listę World’s Best Workplaces 2022. 25 laureatów tego rankingu to najlepsi z najlepszych pracodawców w skali świata. Na pierwszym miejscu znalazła się firma kurierska DHL Express. Drugie miejsce należy do sieci hoteli Hilton, a na trzecim miejscu uplasowała się informatyczna spółka Cisco. To ogromne osiągnięcie tych firm, tym bardziej że święciły one swój sukces na podium także w ubiegłorocznym rankingu, zamieniając się w tym roku jedynie pozycjami na 2. i 3. miejscu. W maju DHL Express, Hilton i Cisco znalazły się również wśród laureatów rankingu Najlepsze Miejsca Pracy™ Polska 2022, co oznacza, że polskie oddziały miały udział w globalnym sukcesie swoich firm.

Tegoroczni zwycięzcy zostali wybrani spośród ponad 11 tysięcy firm, zatrudniających 15 milionów pracowników ze 146 państw na 6 kontynentach. Aby zakwalifikować się na listę światową, firmy muszą dać się wcześniej poznać jako wyjątkowe miejsca pracy w swoim regionie. W praktyce oznacza to obecność na co najmniej pięciu listach Najlepszych Miejsc Pracy™ w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce, Ameryce Północnej lub Australii w 2021 lub na początku 2022 roku. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie co najmniej 5000 pracowników na całym świecie, z czego nie mniej niż 40% powinno być zatrudnionych poza krajem macierzystym.

W podziale branżowym najliczniej reprezentowany jest sektor IT (28%). Drugie miejsce zajmują firmy świadczące usługi profesjonalne (20%). A trzecie pod kątem liczebności są spółki działające w obszarze farmacji i ochrony zdrowia (16%).

25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie

 
Firma
Branża
Liczba wyróżnionych krajów
Siedziba główna

1

DHL Express

Transport

50
w tym Polska
Niemcy

2

Hilton

Hotele i restauracje

29
w tym Polska
USA

3

Cisco

Technologie informatyczne

25
w tym Polska
USA

4

Salesforce

Technologie informatyczne

19 USA

5

Milicom

Telekomunikacja

8 Szwecja

6

AbbVie

Biotechnologia i farmaceutyki

23 USA

7

Deloitte

Usługi profesjonalne

17 Wielka Brytania

8

Hilti

Budownictwo i infrastruktura

17 Liechtenstein

9

SC Johnson

Produkcja

15 USA

10

Stryker

Ochrona zdrowia

22
w tym Polska
USA

11

Teleperformance

Usługi profesjonalne

22 Francja

12

Medtronic

Ochrona zdrowia

9 USA

13

EY

Usługi profesjonalne

9 Wielka Brytania

14

VRIO: DIRECTV & SKY

Telekomunikacja

8 USA

15

SAP SE

Technologie informatyczne

11 Niemcy

16

Scotia Bank

Usługi finansowe i ubezpieczenia

7 Kanada

17

Accenture

Usługi profesjonalne

10 Irlandia

18

Nestle

Produkcja

5 Szwajcaria

19

Cadence

Technologie informatyczne

14
w tym Polska
USA

20

Mercado Libre

Technologie informatyczne

7 Argentyna

21

FedEx

Transport

9 USA

22

Concentrix

Usługi profesjonalne

5 USA

23

Sopra Steria

Technologie informatyczne

5 Francja

24

Adobe

Technologie informatyczne

9 USA

25

Bristol-Myers Squibb

Biotechnologia i farmaceutyki

10
w tym Polska
USA

W podziale na kraje najliczniejszą reprezentację ma w tym roku Wielka Brytania (15 spółek), USA, Meksyk i Chiny (po 13 spółek) oraz Brazylia (12 spółek).

Jakość ponad granicami: Great Place to Work® For All™

Tym co wyróżnia firmy nagradzane przez Great Place to Work® jest umiejętność tworzenia świetnych miejsc pracy i wywierania pozytywnego wpływu na ludzi i społeczności w jak największej liczbie krajów, bez względu na szerokość geograficzną ich położenia i związane z tym zróżnicowanie kulturowe. Zwycięzca tegorocznego rankingu – DHL Express, został wcześniej wyróżniony na listach Najlepszych Miejsc Pracy™ aż w 50 krajach. Hilton został uznany za Najlepsze Miejsce Pracy™ w 29 krajach, a Cisco sięgnęło po laur laureata w 25 krajach.

„Dla firm zatrudniających kadry na całym świecie stworzenie środowiska pracy pozytywnie ocenianego przez każdego pracownika jest wyjątkowo trudne i tym bardziej imponujące” — mówi Michael Bush, dyrektor generalny Great Place to Work®. „Pomimo wielu wyzwań stojących aktualnie przed globalnie działającymi firmami, na pierwszym miejscu konsekwentnie stawiają one dobro swoich pracowników. Ich sukces jest dowodem na to, że gdy firma dba o swoich ludzi, żaden problem nie jest zbyt wielki, by nie można było go pokonać”.

Pracownicy doceniają uczciwe wynagrodzenie i sprawiedliwe traktowanie

W tym roku pracownicy wyróżnionych firm szczególnie wysoko ocenili oferowane im świadczenia. Ponadto wysokie noty w ankiecie pracowniczej otrzymały stwierdzenia dotyczące uczciwego wynagrodzenia za pracę oraz uczciwego dzielenia się przez firmę swoimi zyskami. Docenione zostały także inwestycje w rozwój pracowników. Wysoko ocenianej ofercie dla ludzi towarzyszą zdecydowanie pozytywne opinie pracowników na temat menedżerów. W ich przekonaniu liderzy światowych organizacji potrafią docenić wysoką jakość pracy i dodatkowy wysiłek, a także stworzyć środowisko pracy, w którym każdy ma równe szanse na wyróżnienie.

Polska reprezentacja wśród najlepszych z najlepszych

W Polsce powody do dumy w związku z ogłoszeniem tegorocznej listy Najlepszych Miejsc Pracy™ na świecie mają lokalne oddziały 6 międzynarodowych firm. Oprócz wspomnianych już spółek z pierwszej trójki, czyli DHL Express, Hilton i Cisco, są to Stryker (10. miejsce), Cadence (19. miejsce) oraz Bristol-Myers Squibb (25. miejsce). Wszystkie te firmy to laureaci Najlepszych Miejsc Pracy™ w Polsce, ogłoszonej w maju tego roku. Swój wkład w finalny ranking miały także 3 inne oddziały z Polski, które co prawda nie znalazły się u nas na liście krajowej, ale z sukcesem ukończyły badania, uzyskując certyfikację. Są to: SC Johnson, Teleperformance i Sopra Steria.

 
 
O Great Place to Work®

Great Place to Work® jest światowym autorytetem w dziedzinie kultury miejsca pracy. Od 1992 roku przeprowadziliśmy badania ankietowe z udziałem ponad 100 milionów pracowników na całym świecie. Dzięki tak pokaźnej bazie danych i pogłębionym analizom zdefiniowaliśmy, co leży u podstaw świetnego miejsca pracy: jest to zaufanie. Za pomocą sprawdzonej metodologii Great Place to Work® pomaga organizacjom mierzyć kulturę firmy, rozwijać zaufanie w organizacji i osiągać lepsze wyniki biznesowe. Dzięki programom certyfikacji i bogatym danym benchmarkowym co roku Great Place to Work® wyróżnia wybitne miejsca pracy i tworzy listy najlepszych miejsc pracy: krajowe, regionalne oraz listę światową. Wszystko, co robimy jest napędzane przez misję budowania lepszego świata poprzez wspieranie każdej organizacji w tym, aby stała się świetnym miejscem pracy dla Wszystkich.


Strona korzysta z plików cookies w celu lepszego jej działania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie i przechowywanie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji o wykorzystaniu plików cookies znajdziesz w

polityce prywatności

ZGADZAM SIĘ