23 maja o godz. 12:30 ogłosimy Listę Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024!
MENU

Rynek pracy: osiąganie sukcesów nie jest możliwe bez prawa do popełniania błędów

 osiaganie sukcesów
Mylić się to rzecz ludzka. Wydaje się jednak, że tej opinii większość pracodawców w Polsce nie tylko nie podziela, ale i wyraźnie daje to odczuć swoim pracownikom. Jedynie 44% respondentów w ogólnopolskim sondażu przeprowadzonym przez NORSTAT na zlecenie Great Place to Work® Institute Polska uważa, że ma prawo popełniać błędy w pracy. Czy więc Polak jest jak saper, który może pomylić się tylko raz?

Mylić się to rzecz ludzka. Wydaje się jednak, że tej opinii większość pracodawców w Polsce nie tylko nie podziela, ale i wyraźnie daje to odczuć swoim pracownikom. Jedynie 44% respondentów w ogólnopolskim sondażu przeprowadzonym przez NORSTAT na zlecenie Great Place to Work® Institute Polska uważa, że ma prawo popełniać błędy w pracy. Czy więc Polak jest jak saper, który może pomylić się tylko raz?

Obawa przed błędem uruchamia w pracownikach tendencję do powielania sprawdzonych i bezpiecznych wzorców. Działanie wg uświęconej reguły może być zasadne i przynosić rezultaty w niektórych rodzajach organizacji czy sektorach gospodarki. Jednak w firmach poszukujących możliwości rozwoju nie mylą się tylko ci, którzy nie podejmują wyzwań. Firmy, które dobrze radzą sobie na rynku i mają apetyt na jeszcze większe sukcesy stawiają na model zarządzania, który daje pracownikowi prawo do popełnienia błędu, wychodząc z założenia, że swoboda działania i możliwość wyciągania wniosków z ewentualnych pomyłek są korzystniejsze dla firmy niż represyjny system hamujący inicjatywę pracowników.

Pracownicy firm, które znalazły się na Liście Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2013 wydają się być świadomi takiej właśnie polityki swoich pracodawców. 74% z nich spodziewa się zrozumienia ze strony przełożonych w przypadku popełnienia pomyłki. Jest to aż o 30 punktów procentowych więcej niż w przypadku średniej krajowej. Warto zauważyć, że wśród Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce znalazły się firmy z różnych sektorów, a ponad jedną trzecią z nich w 2013 roku stanowią firmy produkcyjne. Jeśli przyjrzeć się wyróżnionym firmom z sektora IT – branży wyraźnie stawiającej na rozwiązania innowacyjne – to okazuje się, że już 81% pracowników wykonuje swoją pracę z poczuciem swobody i prawem do popełniania błędów.

prawo do bledu

Jeszcze wyższe wskaźniki przyzwolenia na błędy występują w grupie 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie, wśród których znalazły się najlepsze firmy z 16 krajów europejskich, w tym z Polski. Wśród wyróżnionych firm znajduje się wiele podziwianych marek, firm odnoszących niepodważalne sukcesy, takich jak Microsoft, Mars, czy Danone.

„Każdy, kto chce osiągnąć sukces, zwłaszcza jeśli ma to być sukces spektakularny, musi liczyć się z możliwością porażki. Ta zależność stosuje się także do firm. Ważne, aby obawa przed popełnieniem błędu nie hamowała naturalnej kreatywności pracowników. Dlatego coraz częściej widać, że na rynku wygrywają firmy, które potrafią wdrożyć kulturę promującą podejmowanie ryzyka. Jednak aby pracownik był w pełni kreatywny i przedsiębiorczy, potrzebny jest wysoki poziom zaufania w miejscu pracy” – mówi Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Instytutu Great Place to Work® Polska.

Sondaże ogólnopolskie prowadzone corocznie na zlecenie Instytutu Great Place to Work® pokazują, że z zaufaniem w przeciętnych polskich firmach nie jest najlepiej.1

W Google Poland2 pracownicy są zachęcani przez menedżerów do kwestionowania status quo w obszarze światowych rozwiązań technologicznych, a także rozwiązań występujących w ich własnej firmie. Wpisane w kulturę prawo do błędu sprawia, że pracownicy są gotowi zgłaszać nawet najbardziej śmiałe pomysły.

W DreamWorks postanowiono natomiast docenić artystów, których ciężka praca nie zawsze owocuje ujęciem ich pomysłów w ostatecznej wersji filmu. Zorganizowano więc „stypę” dla uczczenia scen wyciętych z filmu. Pracownicy czytali wycięte teksty, wcielając się w bohaterów filmowych. Na koniec imprezy odrzucona lista dialogowa została ceremonialnie spalona i „pochowana”.

Wiele firm z List Najlepszych Miejsc Pracy nie tylko zachęca swoich pracowników do samodzielności i kreatywności, ale wpisuje taką postawę do katalogu wyznawanych w firmie wartości: w firmie Mars promowana jest wolność i swoboda działania jako wartości niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w szybko zmieniającym się świecie; Danone stawia na otwartość, entuzjazm, pokonywanie przeszkód i rozwój; naczelną wartością w firmie Diageo (producenta napojów alkoholowych) jest „wolność, aby odnieść sukces”/freedom to succeed/, a w W.L. Gore & Associates (producent m.in. Goretex’u) pracownikom stawiane jest pytanie „Co Ty możesz zmienić?” / What can you change?/. W Microsoft króluje motto „zmieniamy świat”.

Uznanie pracowników i pozycja na listach Najlepszych Miejsc Pracy w powiązaniu z faktem, że są to firmy odnoszące sukcesy rynkowe pozwala wierzyć, że we współczesnej gospodarce, której podstawą jest innowacja, miarą sukcesu jest umiejętność tworzenia pracownikom środowiska sprzyjającego podejmowaniu ryzyka, a więc także umiejętność dawania im prawa do błędu.

***

Sondaż na ogólnopolskiej próbie dorosłych, pracujących Polaków prowadzony jest przez NORSTAT na zlecenie Great Place To Work® Institute Polska corocznie od 2010 r. Jego zadaniem jest ukazanie poziomu zaufania i satysfakcji w firmach działających na polskim rynku pracy. Laureatów konkursu „Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2013”, jak i poprzednich jego edycji można poznać na stronie www.greatplacetowork.pl.


1W sondażu ogólnopolskim z 2013 r. na pytanie „Czy czujesz, że twoja osoba ma dla firmy wartość”, pozytywnie odpowiedziała zaledwie połowa respondentów (50,55%) i jest to spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do wyników z 2010 r. W sondażu z 2010 r. 48% respondentów wierzyło w to, że „pracownicy unikają tworzenia układów i szkodzenia innym jako sposobu osiągania celów”. Wyniki sondażu z 2013 r. pokazują, że odsetek osób wierzących w fair play kolegów i koleżanek z pracy spadł do 42%.

2Google, podobnie jak pozostałe firmy wymienione w Informacji prasowej, jest wielokrotnym laureatem konkursów Najlepsze Miejsca Pracy, organizowanych w różnych krajach świata przez Great Place to Work® Institute.


Strona korzysta z plików cookies w celu lepszego jej działania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie i przechowywanie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji o wykorzystaniu plików cookies znajdziesz w

polityce prywatności

ZGADZAM SIĘ