MENU

Gdzie szukać najlepszych miejsc pracy w Europie

Gdzie szukać najlepszych miejsc pracy w Europie

Dublin, 16 czerwca 2016 – tegoroczna gala ogłoszenia listy 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie miała miejsce w siedzibie Royal Dublin Society. Na wieczornej uroczystości wyróżniono sto wyjątkowych firm, które wyznaczają trendy w tworzeniu przyjaznej atmosfery pracy, sprzyjającej zarówno rozwojowi osobistemu pracowników, jak i wzrostowi efektywności samych firm. Lista stu najlepszych europejskich miejsc pracy wyłaniana jest spośród blisko 2300 laureatów 19 list krajowych, w których Great Place to Work® organizuje swój konkurs. Od ośmiu lat wśród tych krajów jest także Polska.

Na listę 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie składają się trzy klasyfikacje: 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, 25 Dużych Miejsc Pracy (zatrudniających ponad 500 osób) oraz 50 Najlepszych Małych i Średnich Miejsc Pracy. W tym roku najlepszym międzynarodowym miejscem pracy został Mars, zwycięzcą wśród dużych firm została francuska firma Davidson, która obroniła swoją pozycję lidera sprzed roku, a pierwsze miejsce wśród firm małych i średnich przypadło fińskiej firmie Vincit.

Co prawda firm o całkowicie polskim kapitale nie ma wśród małych, średnich, a tym bardziej dużych najlepszych europejskich organizacji, ale, podobnie jak w poprzednich latach, mamy naszą reprezentację wśród najlepszych międzynarodowych miejsc pracy. W tym roku aż 9 firm zaklasyfikowało się do grona zwycięzców, także dzięki sukcesom swoich polskich oddziałów: Daimler Financial Services (w Polsce reprezentowany przez Mercedes-Benz Bank), EMC, Cisco, Hilti, Volkswagen Financial Services (w Polsce Volkswagen Bank Polska SA), Microsoft, Novo Nordisk, Cadence i Diageo.

Jeśli chcielibyśmy porównywać się w tej stawce z innymi krajami, to Wielką Brytanię na liście Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy reprezentuje aż 19 spółek , Niemcy 16, a Hiszpanię i Włochy po 14. Ale z drugiej strony, skandynawskie kraje, jak Szwecja i Dania, mają mniejszy od Polski udział w międzynarodowych sukcesach, bo wprowadziły w tej kategorii tylko po 7 firm.

Analizując całe tegoroczne zestawienie stu najlepszych miejsc pracy pod względem udziału poszczególnych krajów, dowiemy się, gdzie warto udać się w poszukiwaniu wyjątkowych organizacji. Otóż w pierwszej kolejności należałoby odwiedzić Wielką Brytanię (33 firmy w zestawieniu). Ścisłe podium to także Niemcy (25 firm) oraz Dania (18 firm). Pod względem sektorów gospodarki, do których przynależą najlepsze europejskie miejsca pracy, na pierwszym miejscu pozostaje branża IT, bardzo mocno reprezentowana szczególnie w rankingu firm małych i średnich. Mocną pozycję utrzymują także firmy z sektora usług profesjonalnych, a w przypadku rankingu firm międzynarodowych – firmy z branży produkcyjnej.

Tradycją konkursu na najlepsze europejskie miejsca pracy są nagrody specjalne, przyznawane laureatom rankingu za wyjątkowe, nawet na tle pozostałych zwycięzców, programy i praktyki organizacyjne. Firma Cisco otrzymała nagrodę specjalną za światowej klasy praktyki w obszarze rozwoju pracowników. Microsoft został wyróżniony za oryginalne i świetnie zaprojektowane praktyki w obszarze doceniania pracowników za ich indywidualny wkład w rozwój i sukcesy firmy. Natomiast Volkswagen otrzymał nagrodę specjalną za liczne i przyjazne praktyki, które ułatwiają pracownikom zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym i rodzinnym. Nagrody specjalne zostały przyznane także za konkretne inicjatywy, rozwiązania lub obyczaje, które czynią firmę – chciałoby się powiedzieć „super” – wyjątkową na tle innych wspaniałych miejsc pracy. W kategorii firm małych i średnich wyróżniony został producent drzwi, okien i bram, firma Coplaning z Luksemburga, za nietypowe, pełne troski i zaangażowania działania podejmowane przez żonę właściciela na rzecz pracowników i ich rodzin. Pani Roswitha Schmitz pełni w Coplaning rolę „Naczelnika Serdeczności”. Na przykład codziennie rozmawia z pracownikami o ich sprawach oraz ma zwyczaj wysyłania wszystkim dzieciom pracowników kartek z życzeniami urodzinowymi aż do chwili, gdy osiągną pełnoletniość. Wśród firm dużych dostrzeżono inicjatywę firmy komputerowej Rackspace z Wielkiej Brytanii. W Rackspace powołano do życia forum Rackspace::Solve, na którym klienci firmy mogą opowiedzieć o problemach, przed którymi stanęli i które rozwiązali dzięki pomocy Rackers’ów, czyli pracowników firmy. Forum umożliwia pracownikom bezpośredni kontakt z klientami, dzięki czemu czują „ludzki” aspekt swojej pracy i na co dzień mają wiele powodów do satysfakcji. W kategorii firm międzynarodowych nagroda specjalna powędrowała do norweskiego oddziału firmy farmaceutycznej Abbvie za organizację niezwykłego przyjęcia bożonarodzeniowego. Przyjęcie zostało wydane dla ulicznych sprzedawców bezpłatnej gazety w Oslo, wśród których są zarówno bezdomni, jak i osoby zmagające się z uzależnieniami. Pracownicy firmy zajęli się nie tylko organizacją przyjęcia, ale także obsługą, a nawet myciem i bawieniem gości.


Strona korzysta z plików cookies w celu lepszego jej działania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie i przechowywanie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji o wykorzystaniu plików cookies znajdziesz w

polityce prywatności

ZGADZAM SIĘ