MENU

Great Place to Work® ogłosił listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie

Great Place to Work® ogłosił listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie

10 września Great Place to Work® ogłosił listę 125 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. Tegoroczny ranking powstał w wyniku analizy badań ankietowych, w których uczestniczyło ponad 830 000 pracowników z całej Europy. Wśród europejskich liderów Polska ma od kilku lat stabilną pozycję. Na liście 125 laureatów osiem firm to międzynarodowe organizacje, za których sukcesem stoją także ich polskie oddziały. Dziewiąty polski laureat to spółka Sii Polska, która po raz trzeci z rzędu zakwalifikowała się na listę 30 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy w Europie, plasując się w tym roku dokładnie w połowie stawki.

Jak co roku firmy mogły ubiegać się o tytuł Najlepszego Miejsca Pracy w Europie w 4 kategoriach: 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, 30 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy (zatrudniających 500 osób i więcej), 50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy (zatrudniających poniżej 500 osób) oraz 20 Najlepszych Małych Miejsc Pracy (poniżej 50 pracowników).

W kategorii firm międzynarodowych pierwsze miejsce po raz trzeci zajęła firma Salesforce z branży IT. Zwycięzcą wśród firm dużych została duńska firma finansowa Sparekassen Kronjylland. Najlepszym miejscem pracy w kategorii firm średnich okazała się niemiecka firma produkcyjna PASCOE Naturmedizin, a w kategorii firm małych – reprezentant szwedzkiego sektora IT, spółka Regent.

9 firm z Polski na liście Europe’s Best Workplaces 2020

Największe zainteresowanie w Polsce budzi zazwyczaj lista 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc. W dużym stopniu dlatego, że są to duże i powszechnie znane firmy, ale także z powodu stałej reprezentacji wśród nich polskich oddziałów tych firm. Dzięki bardzo dobry wynikom w polskiej edycji listy Najlepszych Miejsc Pracy (lista krajowa została ogłoszona 16 kwietnia 2020 r.) wśród europejskich liderów znaleźli się: Cisco Systems, The Adecco Group, Daimler Mobility (w Polsce obecny jako Mercedes-Benz Financial Services), SAS Institute, Hilti, Johnson & Johnson (w Polsce jako Janssen Cilag), EY oraz SC Johnson.

Powodów do satysfakcji dostarcza nam także firma Sii Polska, która po raz trzeci z rzędu gości w zestawieniu 30 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy w Europie. Ten sukces jest tym bardziej wymowny, że pod względem wielkości zatrudnienia (ponad 4 tys. pracowników) w swojej kategorii Sii Polska w zasadzie nie ma konkurencji.

Zaufanie i okazywanie pracownikom troski to podstawa sukcesu

Great Place to Work® wyróżnia firmy, które rozwijają kulturę organizacji w oparciu o wzajemne zaufanie, szacunek i przejrzystość reguł. Pracownicy to doceniają, o czym świadczą liczby: w tym roku 94% ankietowanych potwierdziło, że ich firma jest świetnym miejscem pracy. Na tak wysoką ocenę wpływa wiele rzeczy, ale przede wszystkim pracownicy nie chcą być oceniani wyłącznie przez pryzmat wykonywanej pracy. W wyróżnionych firmach 88% pracowników deklaruje, że menedżerowie dostrzegają w nich ludzi, a nie tylko pracowników. Dla porównania w firmach spoza Listy ten odsetek spada do 70%.

Najlepsze miejsca pracy dbają także o to, aby pracownicy na co dzień zachowywali równowagę między życiem prywatnym i zawodowym – potwierdza to 87% ankietowanych. To znacząco więcej niż w przypadku średniej dla firm spoza Listy, która wynosi 67%. Możliwość pracy zdalnej czy elastyczne godziny pracy do tej pory były traktowane jako dodatkowy benefit. Rok 2020, wraz z pandemią koronawirusa, zmienił wszystko. Wiele organizacji musiało się dostosować do nowej sytuacji z dnia na dzień. Tyle że w 85% organizacjach z tegorocznej Listy ten dodatkowy benefit był powszechną praktyką na długo przed epidemią. Świetne miejsca pracy od dawna bowiem stawiają na wzajemne zaufanie i swobodę w zarządzanie pracą. Dzięki temu w dobie pandemii mogą się skupić na samopoczuciu psychicznym i emocjonalnym swoich ludzi. A ta droga, jak wiemy z wielu badań, prowadzi do radzenia sobie z wyzwaniami i osiągania wybitnych wyników biznesowych nawet w trudnych czasach.

Równość, różnorodność, innowacyjność

Tym, co wyróżnia firmy z europejskiej listy Najlepszych Miejsc Pracy jest nie tylko umiejętność budowania zespołu w oparciu o wzajemny szacunek i zaufanie, ale także równe traktowanie i różnorodność doświadczeń. 93% pracowników deklaruje, że czuje się pełnoprawnym członkiem zespołu, bez względu na zajmowane stanowisko. Takie podejście kierownictwa zachęca pracowników do pełnego angażowania się w sprawy firmy i swobodnego dzielenia się swoimi opiniami i pomysłami. Innowacyjności sprzyja także polityka różnorodności, która jest domeną wielu tegorocznych laureatów. Jeśli można mówić o jakiejkolwiek rysie, to dotyczy ona udziału kobiet wśród najwyższej kadry menedżerskiej. Do poziomu zarządu 45% liderów w firmach wyróżnionych w tym roku to kobiety, podczas gdy na najwyższych stanowiskach menedżerskich (zarząd /zespół zarządzający firmą) liczba ta spada do zaledwie 36%.

Tegoroczne statystyki

stat euro2020

Polska ze swoimi łącznie dziewięcioma reprezentantami na europejskiej liście plasuje się na poziomie takich krajów jak Austria, Belgia czy Szwajcaria, ale cały czas dzieli nas ogromny dystans od otwierających stawkę: Wielkiej Brytanii (30 firm na liście), Niemców (28 firm) czy Francji i Szwecji (po 22 firmy na liście).

Tym, co odróżnia tegoroczne zestawienie od list z lat poprzednich jest wyraźne przetasowanie branżowe w zestawieniu 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy. Dynamiczny rozwój branży IT, konkurencyjny rynek pracy i konieczność przyciągania nowych talentów, powodowały, że firmy technologiczne konsekwentnie inwestowały w warunki i wyjątkową atmosferę pracy, co przekładało się na ich wyniki i pozycję w rankingach Great Place to Work®. Firmy IT są oczywiście nadal w zdecydowanej czołówce. W zestawieniu 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy znalazły się jednak dopiero na 3. pozycji, za firmami produkcyjnymi oraz, co jest w tym roku nowością, za firmami farmaceutycznymi. Te ostatnie stanowią na tej liście aż 28%, czyli najliczniejszą reprezentację (dwukrotnie większą niż w minionym roku).

W łącznej klasyfikacji branżowej na pierwszym miejscu pozostaje sektor IT (38%), a kolejne miejsca na podium to firmy świadczące usługi profesjonalne (20%) oraz firmy działające w branży finansowej (10%).

Wyróżnienia specjalne

Jak co roku Great Place to Work przyznał także nagrody specjalne. Nagroda specjalna For All przypadła firmie Stryker w uznaniu starań, aby tworzyć środowisko pracy angażujące wszystkich pracowników. Cisco zostało wyróżnione nagrodą Better for the World za stały wkład w wyrównywanie szans i starania, aby technologia służyła ludziom. Trzecia specjalna nagroda Caring for People trafiła do firmy Salesforce, która otacza swoich pracowników na co dzień wyjątkową troską.

Pełna lista 125 Najlepszych Miejsc Pracy Europa 2020

 

Great Place to Work®, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, jest globalną firmą analityczno-konsultingową, która działa w ponad 60 krajach. Od ponad 25 lat wspiera firmy na całym świecie w rozwijaniu nowoczesnej kultury miejsca pracy opartej na zaufaniu i osiąganiu dzięki temu lepszych wyników biznesowych. Dzięki programom certyfikacji Great Place to Work® wyróżnia wybitne miejsca pracy i tworzy listy najlepszych miejsc pracy: krajowe, regionalne oraz listę światową.


Strona korzysta z plików cookies w celu lepszego jej działania. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich użycie i przechowywanie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji o wykorzystaniu plików cookies znajdziesz w

polityce prywatności

ZGADZAM SIĘ